Rok 2026 w elewacjach komercyjnych ma jeden wspólny mianownik: fasada musi się bronić w raporcie ESG tak samo dobrze jak na wizualizacji. Inwestorzy zamawiają materiały z deklaracjami środowiskowymi EPD, kolory schodzą z głębokich czerni do ciepłych neutralnych tonów, a największe budżety idą nie na nowe budynki, lecz na przebudowy fasad biurowców z lat 90. i 2000. Poniżej osiem trendów, które realnie zmieniają specyfikacje projektowe — każdy z widełkami cenowymi, bo trend bez ceny to tylko moodboard.
Jakie materiały elewacyjne wygrywają w 2026 roku?
Ceramika i gres wielkoformatowy z reliefem 3D. Płyty ceramiczne o formatach do 120 × 260 cm i grubości 6–12 mm, coraz częściej z fakturą trójwymiarową (ryflowania, fale, piksele), to materiał numer jeden w segmencie biurowym premium. Nie blaknie, nie wymaga malowania, a powłoki samoczyszczące ograniczają mycie do raz na 5–7 lat. Koszt systemu wentylowanego z ceramiką: 900–1500 zł netto/m². Relief 3D podnosi cenę okładziny o 20–40%, ale daje fasadzie zmienną grę światłocienia, której płaska płyta nigdy nie osiągnie.
Cegła — nowa i z odzysku. Trend rewitalizacyjny (warszawskie Browary i Fabryka Norblina, łódzkie Monopolis) przeniósł cegłę do nowych realizacji biurowych. W 2026 r. specyfikacje coraz częściej wskazują cegłę rozbiórkową lub płytki ręcznie formowane: mur licowy 500–900 zł/m², prefabrykowane panele ceglane na ruszcie 700–1200 zł/m². Cegła z odzysku bywa o 30–50% droższa od nowej — płaci się za patynę i za niższy ślad węglowy w raporcie.
Beton architektoniczny i GRC. Monolityczna szarość wraca w wydaniu lekkim: płyty z betonu zbrojonego włóknem szklanym (GRC) o grubości 13–20 mm ważą 30–50 kg/m² zamiast 100+ kg/m² pełnego prefabrykatu. System: 900–1500 zł/m². O detalach technologii piszemy szerzej w tekście o betonie architektonicznym na fasadzie.
Drewno i jego trwalsze substytuty. Naturalny modrzew i termodrewno (350–600 zł/m² sam materiał) pozostają niszą przez wymagania ppoż i konserwację co 3–5 lat. Rynek komercyjny wybiera zamienniki: włóknocement i ceramikę w dekorze drewna oraz aluminium z okleiną drewnopodobną (systemy 700–1200 zł/m²) — efekt biofiliczny bez ryzyka pożarowego i olejowania.
Jakie kolory elewacji dominują w 2026 roku?
Era antracytowej „deweloperki” wyraźnie się kończy. W projektach na 2026 r. dominują:
- ciepłe neutralne — piaskowy, greige, złamana biel, kość słoniowa; bezpieczne termicznie (niskie nagrzewanie) i uniwersalne dla najemców;
- terakota, cegła, rdza — cała paleta wypalonej ziemi, od ceramiki naturalnej po stal kortenowską (corten: 600–1100 zł/m² systemu);
- zieleń szałwiowa i oliwkowa — akcentowo, na panelach i podcieniach, często w duecie z drewnopodobnymi dekorami;
- czerń i grafit — już nie jako całe bryły, lecz jako rama: attyki, ościeża, cokoły, podziały międzyokienne.
Praktyczna zasada, którą stosuję w projektach: kolory o współczynniku jasności HBW poniżej 20 zostawiamy dla elementów oddylatowanych od izolacji (kasetony, blacha na ruszcie), bo ciemna powierzchnia na ETICS nagrzewa się latem do 70–80°C i przyspiesza degradację tynku.
Dlaczego przebudowy fasad są większym rynkiem niż nowe biurowce?
W dużych miastach stoi kilkaset biurowców z lat 1995–2010 z fasadami, które technicznie żyją, ale komercyjnie umarły: przyciemniane niebieskie szkło, ramy w kolorze „srebrny mat”, tynki poplamione smugami. Właściciele wybierają między sprzedażą z dyskontem a przebudową — i coraz częściej wygrywa przebudowa, bo podnosi budynek o klasę i pozwala utrzymać najemców. Standardowy pakiet: wymiana okładzin na wentylowaną fasadę z kasetonami lub ceramiką, nowe szklenia, dołożenie izolacji. Koszt 900–1800 zł/m² fasady — wciąż taniej niż utrata 20–30% wartości aktywa. Kiedy remont wystarczy, a kiedy potrzebna jest pełna wymiana — o tym piszemy w analizie renowacji elewacji biurowca.
Czym jest fasada wielomateriałowa i dlaczego stała się standardem?
Monomateriałowe bryły ustąpiły kompozycjom 2–4 materiałów na jednej podkonstrukcji: ceramika na trzonie, kasetony na skrzydłach, cegła w parterze, drewnopodobne akcenty w logiach. To odpowiedź na dwie potrzeby naraz: rozbicie skali dużych obiektów (wymóg coraz częstszy w planach miejscowych i uchwałach krajobrazowych) oraz optymalizację budżetu — droższy materiał idzie tylko tam, gdzie widzi go człowiek z chodnika, czyli na parter i dwie pierwsze kondygnacje. Reguła budżetowa: strefa parteru 1200–1800 zł/m², kondygnacje powtarzalne 700–1100 zł/m². Ta sama fasada liczona jedną średnią stawką wyszłaby o 15–20% drożej.
Jak fotowoltaika wchodzi na elewacje (BIPV)?
Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem przestała być ciekawostką targową: moduły elewacyjne montuje się jak okładzinę fasady wentylowanej, w kolorach od grafitu po terakotę. Koszty: 1200–2500 zł/m² systemu, przy uzysku 60–120 kWh/m² rocznie na ścianie południowej — mniej niż na dachu, ale z powierzchni, która i tak musiała dostać okładzinę. BIPV wygrywa tam, gdzie liczy się bilans energetyczny do certyfikacji (BREEAM, taksonomia UE) i gdzie dach jest już zajęty przez centrale wentylacyjne. W 2026 r. to standardowy punkt analiz koncepcyjnych dla biurowców — nawet jeśli ostatecznie wchodzi tylko na 10–20% powierzchni fasady.
Co się dzieje z zielonymi fasadami?
Trend dojrzał i zszedł z wizualizacji na ziemię — dosłownie. Pełne ściany wegetacyjne (systemy modułowe 2000–4000 zł/m² plus 100–300 zł/m² rocznie utrzymania) pozostają rozwiązaniem prestiżowym dla wybranych ścian atriów i parterów. Rynek masowy wybrał wersję ekonomiczną: pnącza na linach i siatkach ze stali nierdzewnej (150–400 zł/m² konstrukcji), zieleń na attykach i w gzymsach donicowych. W miastach z uchwałami krajobrazowymi i wskaźnikami powierzchni biologicznie czynnej zielona ściana bywa też argumentem formalnym, nie tylko estetycznym.
Jak światło stało się materiałem elewacyjnym?
Iluminacja przestała być dodatkiem po fakcie — w 2026 r. projektuje się ją równolegle z rysunkiem fasady. Dominują liniowe oprawy LED podkreślające podziały (100–400 zł/mb), piksele w rastrze ceramicznych żyletek i sceny świetlne sterowane DALI/DMX z harmonogramem dobowym. Budżet iluminacji reprezentacyjnego biurowca to 150–600 tys. zł, a dobrze zaprojektowane światło robi dla rozpoznawalności budynku więcej niż niejedna dopłata do droższej okładziny. Technologie, moce i pełne koszty rozbieramy w artykule o podświetleniu elewacji LED.
Jak ESG i taksonomia zmieniają specyfikacje elewacji?
To trend nadrzędny wobec wszystkich pozostałych, bo działa na poziomie finansowania: banki i fundusze coraz częściej uzależniają warunki kredytu od zgodności inwestycji z taksonomią UE i od certyfikacji (BREEAM, LEED, DGNB), a fasada jest jedną z najłatwiej punktowanych pozycji. W specyfikacjach elewacyjnych na 2026 rok oznacza to cztery konkretne zapisy:
- Deklaracje środowiskowe EPD dla okładzin, izolacji i podkonstrukcji — bez nich materiał nie wchodzi do zestawienia śladu węglowego budynku (GWP w kg CO₂e/m²). Producenci bez EPD wypadają z przetargów niezależnie od ceny.
- Zawartość recyklatu — aluminium z odzysku (obniżenie śladu nawet o 50–70% względem pierwotnego) i stal z pieców elektrycznych mają już cenniki u głównych dostawców; dopłata 3–8% do materiału bywa tańsza niż punkty certyfikacyjne kupowane gdziekolwiek indziej.
- Demontowalność — fasady wentylowane na łącznikach mechanicznych punktują wyżej niż układy klejone, bo materiał da się odzyskać przy rozbiórce.
- Ślad węglowy jako kryterium przetargowe — obok ceny i terminu; na razie w projektach flagowych, ale kierunek jest jednoznaczny.
Dla inwestora praktyczny skutek jest jeden: dokumentację środowiskową trzeba zbierać od pierwszej oferty, bo uzupełnianie jej wstecznie przed certyfikacją potrafi kosztować więcej niż wynosiła różnica do „droższego” dostawcy z kompletem EPD.
Czego inwestorzy przestają zamawiać — antytrendy 2026
Równie ważne jak to, co wchodzi, jest to, co znika ze specyfikacji:
- ACP z rdzeniem polietylenowym — po zaostrzeniu praktyki ppoż i głośnych pożarach fasad na świecie kompozyty bez rdzenia mineralnego (FR/A2) zniknęły z poważnych projektów; różnica ceny wobec wersji A2 (60–120 zł/m²) przestała kogokolwiek kusić.
- Antracyt na całej bryle — jednolite ciemne kostki z lat 2015–2022 zestarzały się szybciej niż ich powłoki; ciemne barwy zeszły do roli ramy i akcentu.
- Tynkowe imitacje wszystkiego — „deska” i „beton” wyciskane w tynku silikonowym czytają się z bliska jako oszczędność; rynek premium wybiera materiał prawdziwy albo płytowy dekor wysokiej klasy.
- Pełne przeszklenie bez analizy energetycznej — szklana kurtyna od gruntu po attykę bez selektywności i łamaczy światła generuje koszty chłodzenia, których nie akceptuje już ani najemca, ani audyt ESG.
Jakie realizacje pokazują kierunek?
Warto śledzić trzy grupy polskich realizacji jako katalog wzorców: rewitalizacje postindustrialne (Fabryka Norblina i Browary Warszawskie w Warszawie, Monopolis w Łodzi) — wzorzec łączenia cegły odzyskanej i nowej ze stalą i szkłem; biurowce z ceramiczną żyletką i rastrem 3D w Warszawie, Krakowie i Poznaniu — pokaz tego, jak relief zastępuje kolor w budowaniu wyrazu fasady; oraz retrofity biurowców pierwszej generacji, gdzie wymiana niebieskiego szkła i „srebrnych” ram na kasetony w ciepłych tonach dźwiga obiekt o klasę. Wspólny mianownik wszystkich trzech: materiał ma fakturę, fasada ma głębię (żyletki, loggie, podcienia), a kolorystyka trzyma się palety ziemi.
Trendy 2026 w liczbach — ściąga dla inwestora
| Trend | Koszt wejścia (zł netto/m²) | Dla kogo |
|---|---|---|
| Ceramika / gres 3D na fasadzie wentylowanej | 900–1500 | biurowce A, hotele |
| Cegła i panele ceglane prefabrykowane | 500–1200 | rewitalizacje, biura butikowe |
| GRC / beton architektoniczny | 900–1500 | obiekty publiczne, biurowce |
| Dekory drewna (włóknocement, alu, ceramika) | 700–1200 | hotele, retail premium |
| Corten i palety „wypalonej ziemi” | 600–1100 | obiekty kultury, showroomy |
| BIPV na elewacji | 1200–2500 | budynki pod certyfikację ESG |
| Zieleń na konstrukcjach linowych | 150–400 (konstrukcja) | partery, parkingi, atria |
| Iluminacja liniowa LED | 100–400 zł/mb | fasady reprezentacyjne |
Wniosek na 2026 rok: budżety elewacyjne nie rosną przez droższe materiały, tylko przez wyższe wymagania wobec tych samych metrów — fasada ma jednocześnie obniżać ślad węglowy, podnosić klasę najmu i być rozpoznawalna po zmroku. Inwestor, który zamawia „po prostu ładną elewację”, płaci dziś za trzy funkcje naraz. I dobrze wydaje te pieniądze tylko wtedy, gdy wszystkie trzy zapisze w specyfikacji, zanim poprosi wykonawców o ceny.
Źródła: archdaily.com, dezeen.com, propertynews.pl, architektura.muratorplus.pl